آخرین مطالب
قوامی در نطق میان دستور:
قوامی در نطق میان دستور:
آمار واردات ۲۵ درصد رشد یافته است
سرویس صحن
نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: آمار ۴ ماهه اول سال حکایت از رشد ۲۵ درصد واردات و کاهش ۱۰ درصدی صادرات دارد.
یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۵
هادی قوامی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هادی قوامی در نشست علنی امروز(یکشنبه 22 مرداد) در نطق میان دستور خود، اظهار داشت: دولت دوازدهم و مجلس دهم سه سال مفید برای همکاری مؤثر پیش رو دارند که مهمترین فرصت پیش رو برای عملیاتی کردن برنامه ششم توسعه است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با مطالعه برنامه وزرای پیشنهادی (12 وزیر برنامه ارائه داده اند) 3 وزیر (جهاد کشاورزی، دفاع و دادگستری) برنامه ارائه نداده اند و وزیر علوم هم هنوز پیشنهاد نشده است.

وی افزود: متأسفانه هیچکدام از وزرای پیشنهادی نحوه دستیابی به اهداف برنامه ششم را ارائه نداده اند که چگونه به رشد متوسط سالیانه 8 درصد و ایجاد شغل خالص 955 هزار نفر و اگر هدف برنامه در خصوص کاهش بیکاری محقق شود یعنی 0/4 درصد کاهش نرخ بیکاری باید 1200/000 شغل ایجاد شود؟.
جدول

وی افزود: آمار واردات 4 ماهه اول سال 1396 حکایت از رشد 25 درصد واردات و آمار صادرات 4 ماهه اول حکایت از کاهش 10 درصد دارد یعنی دقیقا در 4 ماهه اول سال 1396 برعکس شعار سال اتفاق افتاده است.
جدول

نایب رئیس کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ضرورت دارد لحاظ اقتصادی بر سایر لحاظ های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در اولویت قرار گیرد تا بتوان بر مشکلات اساسی کشور به خصوص بیکاری جوانان غلبه نمود و برنامه وزرای پیشنهادی دولت مطابق با برنامه ششم توسعه تدوین شود و از ارائه موارد خلاف واقع نیز خودداری گردد.

وی افزود: به طور مثال در برنامه پیشنهادی وزیر محترم نفت در صفحه 7، بخش 10 به ساخت داخلی تجهیزات صنعت نفت پرداخته شده و یکی از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در 4 سال گذشته عقد قرارداد خرید همراه با 100 درصد ساخت داخل لوله های CRA بین شرکت ملی نفت ایران با شرکت اسپانیایی Tubacex و شرکت فولاد آلیاژی اصفهان به مبلغ 556 میلیون یورو اشاره شده است در حالی که براساس گزارش مکتوب نهادهای نظارتی از قرارداد فوق که 600 کیلومتر لوله های مغزی CRA در مجتمع صنعتی اسفراین وجود دارد و در سال 1385 شمش فوق تولید شده است، همچنین امکان رزوه زنی لوله های CRA در کارخانه لوله گستر اسفراین وجود دارد، یعنی با 75 میلیون یورو صرفه جویی و تکمیل خط تولید لوله گستر می توان تولید لوله های CRA را سریع تر، کم هزینه تر و درصد بیشتر تولید داخل تولید کرد که متأسفانه قرارداد فوق در مغایرت با ماده (4) قانون حداکثر استفاده از توان داخلی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور مصوب 1391/5/1 کل کشور مبنی بر برنامه ریزی حداقل 51 درصد هزینه هر طرح یا پروژه به صورت کار در داخل بوده و ضروری است موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت در این خصوص اخذ گردد، که نامه وزیر در تاریخ 96/4/12 خطاب به وزیر محترم نفت اعتراض به قرارداد فوق و توجه به توان مجتمع صنعتی و شرکت لوله گستر اسفراین است.

قوامی متذکر شد: ضمن اینکه با توجه به شرایط تحریم ها قطعا شرکت اسپانیایی بعد از واردات لوله های CRA برای ادامه قرارداد به بهانه ای مختلف از جمله تحریم ها و نظامی بودن فولاد آبیاری اصفهان از ادامه قرارداد سرباز می زند و 16 درصد از 100 درصد تولید داخل قرارداد فوق نیز تحقق نخواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حل مشکل نیروهای حق التدریس، شرکتی مخابرات، نفت و سایر دستگاه ها و قرارداد مستقیم با دستگاه ها و امنیت شغلی، ارتقای جایگاه آموزش و پرورش در جامعه به عنوان نهاد مولد سرمایه انسانی و اجتماعی و موتور توسعه و پیشرفت کشور و ایجاد عزت و ارتقای منزلت و تأمین معیشت معلمان از جمله خواسته های ما است، گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین، اجرای بیمه خدمات درمانی کارآمد، پرداخت معوقات و مطالبات و اجرای مواد 125،109، 85،68،64 قانون مدیریت خدمات کشوری، توجه به ایثارگران و جانبازان زیر 25 درصد و تسری مواد 79،83 قانون تسری ناجا به سپاه و ارتش نیز از جمله سایر مسائل است.

وی با اشاره به لزوم پرداخت طلب چغندر کاران و گندم کاران خراسان شمالی و اسفراینی ها، ادامه داد: عملکرد بسیار ضعیف جهاد کشاورزی کاملا مشهود است. منابع آبی و خاکی شهرستان در حال از بین رفتن است و محصولات بدون برنامه تولید می شوند.

قوامی با تاکید بر تقویت بنگاه های کوچک و زود بازده تولیدی و صنعتی، رسیدگی به وضعیت ناوگان ریلی شهرستان اسفراین به دلیل خروج از بن بست و اتصال به شهرهای مهم و اصلی کشور را خواستار شد و گفت: حمایت از صنایع کوچک و متوسط با تسهیلات ارزان قیمت و تبریک روز صنایع کوچک، اصلاح شیوه فعلی پرداخت یارانه های نقدی، اجرایی شدن درست آیین نامه تبصره 35 قانون بودجه 95 موضوع بخشودگی سود و جریمه تسهیلات، اخذ امتیاز بیمارستان تخصصی جدید (ایجاد بیمارستان آموزشی جدید) و قانون خرید اجباری دستگاه دولتی از جنس ایرانی را از جمله خواسته های خود برشمرد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر توجه به مشکل بحران آب و کشاورزی به خصوص کشاورزان شهرستان، گفت: برای هر چاه عمیقی تا 200 میلیون تومان جریمه در نظر گرفته اند و این موضوع به محلی برای کسب درآمد وزارت نیرو تبدیل شده است.

قوامی گفت: سه مشکل اساسی کشور مدیریت، دوگانگی در رفتار و استخدام رسمی است./

پایان پیام
تاریخ ارسال خبر : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
تعداد بازدید : 115
*
*
*
*