آخرین مطالب
بند خاکی میاندشت اسفراین 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
بند خاکی میاندشت اسفراین 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
بجنورد - ایرنا- معاون توسعه و عمران اداره کل امور عشایر خراسان شمالی گفت:بند خاکی میاندشت اسفراین 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
به گزارش ایرنا علی قربانی سه شنبه در نشست با خبرنگاران این استان با بیان اینکه این بند با هدف تامین آب خانوارهای عشایری ساخته شده است گفت: با آبگیری این بند 400 هکتار از اراضی ملی که به خانوار های عشایری داده می شود زیر کشت خواهد رفت.
وی افزود: هم اکنون سه منطقه اسکان عشایری در این استان در دست مطالعه و اجرا است که بزرگ ترین پروژه متعلق به بند خاکی میاندشت اسفراین است.
وی افزود: برای عملیات اسکان عشایر در این منطقه 250 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که تاکنون 150 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و برای تکمیل آن نیز مناقصه در حال برگزاری است.
وی اظهار کرد: با تکمیل این بند و اجرای طرح های دیگر برای واگذاری اراضی ملی به کشاورزان 120 خانوار از عشایر در این منطقه اسکان خواهند یافت.
وی گفت: مقدمات سایت اسکان نیز انجام و همچنین خیابان کشی، تامین آب و جدول گذاری نیز انجام شده است.
معاون توسعه و عمران اداره کل امور عشایر خراسان شمالی بر اشتغال پایدار قشر عشایر تاکید کرد و افزود: این طرح کمک به تامین علوفه برای دام های آنان می کند و همچنین متناسب با شرایط خاک کشاورزی نیز در این منطقه انجام می شود.
قلی پور به پروژه اسکان عشایر در منطقه جیران سو مانه و سملقان نیز اشاره کرد و گفت: این ند خاکی با میزان 2 میلیون متر مکعب ذخیره سازی از سیلاب منطقه ایجاد خواهد شد.
وی اظهار کرد: هم اکنون به دنبال مجوز تخصیص آب هستیم و به عنوان پروژه ملی نیز تعریف خواهیم کرد.
وی همچنین در خصوص سایت دوین در شیروان نیز گفت: در این سایت از سال های گذشته 20 خانوار مستقر هستند و برای آنان طرح های دامداری تعریف شده است.
در خراسان شمالی پنج هزار خانوار عشایری با جمعیت 30 هزار نفر در قالب دو ایل زعفرانلو و شادلو با بیش از 700 هزار راس دام سبک خود هر ساله در دو نوبت بهار و پاییز بین مناطق ییلاقی و قشلاقی کوچروی می کنند.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی
تاریخ ارسال خبر : شنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۵
تعداد بازدید : 316
*
*
*
*